Do końca lutego rabat na dobry początek nawet do 30%! 🇬🇧🚀

Jak nauczyć się angielskiego?

Jak uczyć się angielskiego

Spis treści

Nie tak dawno w naszym wpisie blogowym dzieliliśmy się z czytelnikami wieloma poradami dotyczącymi efektywnej nauki języka angielskiego. Jednak z uwagi na fakt, że temat ten cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, podchodzimy do niego ponownie, oczywiście z kolejnymi podpowiedziami w temacie „jak nauczyć się języka angielskiego”. A zatem jak zacząć naukę języka angielskiego? I jak ją kontynuować na wyższym poziomie zaawansowania? Zachęcamy do lektury kolejnej części poradnika!

Czy można nauczyć się angielskiego samodzielnie?

Czy samodzielna nauka języka angielskiego, czyli nauka angielskiego w domu, może przynieść pożądane rezultaty? Wszystko oczywiście zależy od naszych oczekiwań, określonych celów… no i samozaparcia czy motywacji, które w przypadku nauki angielskiego od podstaw w domu okażą się na wagę złota. Na wstępie mamy dobre wieści – samodzielna nauka angielskiego może przynieść naprawdę niezłe rezultaty. Chociaż nigdy nie zastąpi profesjonalnego kursu, lekcji z lektorem bądź pogaduszek z native speakerem, może pozwolić nam poznać, przynajmniej do pewnego stopnia, słownictwo i tajniki gramatyki języka Szekspira. Oprócz naszej samodyscypliny kluczowe znaczenie mają w tej kwestii pomoce naukowe – takie jak książki do nauki angielskiego, dedykowane strony internetowe czy nawet aplikacje do nauki angielskiego.

 

Oprócz samych materiałów do samodzielnej nauki języka angielskiego niezwykle istotne znaczenie ma również systematyka i dobór odpowiedniej metodologii – zwłaszcza podczas nauki gramatyki języka angielskiego. Nie możemy przecież zacząć edukacji od zera od najbardziej skomplikowanych i najrzadziej stosowanych w języku potocznym czasów! Podsumowując – czy można nauczyć się angielskiego samodzielnie? Do pewnego stopnia owszem. Jednak nie powinniśmy liczyć na to, że nauczymy się po angielsku płynnie mówić (oraz z dobrym akcentem) bez kontaktu z lektorem lub innymi użytkownikami tego pięknego języka. To po prostu niemożliwe – jak efektywna nauka sztuki walki bez sparingów.

 

Rzecz jasna zupełnie inaczej powinniśmy myśleć o samodzielnej nauce angielskiego jako uzupełnieniu lekcji z nauczycielem – w takim razie dodatkowa porcja wiedzy czy czas spędzany na obcowaniu z językiem może bardzo szybko zwiększyć poziom naszej biegłości językowej.

Ile godzin dziennie poświęcać na naukę angielskiego?

W przywoływanym już wpisie tłumaczyliśmy, że jeśli chcemy szybko nauczyć się języka angielskiego, powinniśmy spróbować go pokochać. No dobrze – chociaż polubić. A to może okazać się wręcz niemożliwe, jeśli narzucimy sobie reżim samodzielnej nauki angielskiego w wymiarze kilku godzin dziennie! Niezwykle istotne, abyśmy zawsze mierzyli siły na zamiary i stawiali sobie cele, których realizacja nie doprowadzi nas do skrajnego wyczerpania. Dlatego zamiast na katorżniczą, trwającą kilka godzin dziennie naukę słówek angielskiego, lepiej postawić na kilka krótkich i sprawiających nam więcej radości sesji każdego tygodnia, podczas których będziemy w stanie utrzymać maksymalną koncentrację. Pamiętajmy przy tym, że nauka intensywna (jak zakuwanie reguł gramatycznych, słówek i ich odmian) to nie wszystko. Cennym urozmaiceniem dla każdego, kto podejmuje się nauki angielskiego w domu, jest także nauka ekstensywna, czyli poznawanie nowej mowy poprzez teksty kultury czy media. W ten sposób zaprzyjaźniamy się z językiem, co ma niemały wpływ na tempo szlifowania naszych zdolności lingwistycznych!

Nauka angielskiego od zera

Od czego rozpoczyna się nauka języka angielskiego dla początkujących? Metoda nauki angielskiego ma kluczowe znaczenie dla efektywności naszych dążeń. Nauka każdego języka jest bowiem procesem wieloetapowym. Korzystając z kursów językowych, takich jak język angielskiego online od podstaw w szkole językowej Akcent, możemy mieć pewność, że wszystkie elementy układanki zostaną podane kursantowi w odpowiednim momencie i, co oczywiste, będą do siebie pasować.

 

Przykładowy plan nauki angielskiego może zawierać następujące elementy: poznawanie alfabetu (i wymowy poszczególnych liter), naukę podstawowego słownictwa (tzw. fiszki do nauki angielskiego) i zgłębianie poszczególnych reguł gramatycznych (czyli m.in. czasów). Na dalszych etapach nauki angielskiego powinno pojawiać się coraz więcej zróżnicowanych ćwiczeń, motywujących ucznia do coraz swobodniejszego (i bardziej profesjonalnego) posługiwania się językiem w mowie i piśmie. W przypadku kursów języka angielskiego online uczący zyskuje pewność, że zmierza w dobrym kierunku, nie pomija żadnych ważnych zagadnień językowych, a jego postępy są na bieżąco sprawdzane.

Jak nauczyć się mówić po angielsku?

Tu nie ma różnicy, czy mówimy o nauce angielskiego dla dorosłych, czy nauce angielskiego dla dzieci – podstawa to ćwiczenia.. A zatem, żeby nauczyć się mówić w obcym języku, musimy nie tylko słuchać jego lektorów i użytkowników, lecz także rozmawiać. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie nauczyć się wymowy po angielsku i przezwyciężyć strach przed posługiwaniem się nim – na początku podczas lekcji, a później także w życiu codziennym. Dlatego też rozmowy z lektorem są ważnym elementem szkoleń online z lektorem w pakietach premium. Poza tym oczywiście warto pamiętać o nauce ekstensywnej, swobodnych konwersacjach… czy też śpiewaniu anglojęzycznych hitów!

Sposoby na naukę czytania po angielsku

Jak nauczyć się czytać po angielsku w stopniu płynnym? Oczywiście na samym początku trzeba zacząć od opanowania alfabetu. Z czasem przychodzi pora na czytanie coraz dłuższych i coraz trudniejszych tekstów. Co może okazać się pomocne (oprócz podręczników czy innych fachowych pomocy)? Z pewnością czytanie na głos! Aby jednak to było możliwe, wypada zapoznać się z podstawami transkrypcji fonetycznej. Dobrze również powtarzać teksty czytane na głos przez lektora – np. w audiobookach. Mała podpowiedź – zacznijmy od tekstów dotyczących interesujących nas zagadnień. Mogą to być również słowa ulubionych piosenek! Pamiętajmy, że jeśli chcemy, żeby nauka czytania po angielsku przyniosła jak najlepsze efekty, powinniśmy sprawdzać znaczenie każdego niezidentyfikowanego słowa!

Jaka nauczyć się pisać po angielsku?

Nauka pisania w języku angielskim powinna iść w parze z nauką czytania i mówienia – takie kompleksowe podejście zapewniają kursy prowadzone przez profesjonalistów, w tym kursy online. Nauczyciel ma bowiem wgląd w nasze postępy, jest w stanie na bieżąco nas poprawiać i motywować do dalszych starań. Jeśli natomiast chodzi o dodatkową samodzielną naukę pisania po angielsku w domu, warto pozwolić sobie na kreatywność. Prowadzenia dziennika po angielsku? Układanie rymowanek, wierszy lub innych krótkich form literackich? A może small talki z obcokrajowcami? Możliwości jest mnóstwo!

 

Jak szybko nauczyć się słówek po angielsku?

W skrócie – powtarzać je. Dzielić tematycznie, używać w kontekście i obudowywać siecią skojarzeń. Koniecznie też je zapisywać – w ten sposób zapamiętujemy nie tylko brzmienie i znaczenie wyrazu, lecz również jego poprawną pisownię. O ile robienie standardowych notatek ze słówkami i powtarzanie ich na głos (wraz ze znaczeniem po polsku) to sprawdzony sposób na poznawanie obcego słownictwa, o tyle warto też znaleźć nieco czasu na zabawę. Ale jak to? A gdyby tak zaprosić znajomych uczących się do wzięcia udziału w quizie albo innej formie gry? Metoda nauki angielskiego, która dostarcza nam sporo frajdy, może być najlepsza!

Ile trwa nauka angielskiego?

Nauka każdego języka, jeśli jej brutalnie nie przerwiemy, trwa całe życie. Zawsze bowiem znajdzie się nowe słówko do zbadania czy nowi ciekawi ludzie z zagranicy, z którymi warto uciąć sobie pogawędkę. No dobrze – ale jakieś konkrety? Zdaniem Rady Europy nauka angielskiego na każdy z poziomów od A1 do B1 zajmuje około 120 godzin. W przypadku poziomów od B2 do C2 są to natomiast aż 240 godzin.

 

Samodzielna nauka języka angielskiego w domu może przynieść satysfakcjonujące efekty, zwłaszcza wtedy, gdy traktujemy ją jako uzupełnienie lekcji indywidualnych lub grupowych pod okiem lektora. Jeśli poszukujesz kursu angielskiego dla siebie bądź dla dzieci – stacjonarnego, hybrydowego lub kursu angielskiego online – zapoznaj się z ofertą Szkoły Języków Obcych Akcent. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

Dziewczynka uczy się angielskiego na poziomie a2

Angielski A2 jaki to poziom?

Najważniejsze informacje: 📚 Angielski A2 jaki to poziom? – jest to podstawowa znajomość języka angielskiego 🌍 System CEFR definiuje i opisuje różne poziomy znajomości języka

Czytaj więcej »
Chłopiec uczy się angielskiego na poziomie a1

Angielski A1 jaki to poziom?

Najważniejsze informacje: 📚 Angielski A1 to podstawowy poziom znajomości języka angielskiego 🌐 Europejski System Opisu Kształcenia Językowego definiuje 6 poziomów znajomości języka 💬 Poziom A1

Czytaj więcej »
Dwoje ludzi rozmawia po angielsku na poziomie C1 w nowoczesnej firmie

Angielski C1 jaki to poziom?

Najważniejsze informacje: 📘 Angielski C1 jaki to poziom? – jest to zaawansowany etap nauki języka 💼 Uczący się na poziomie C1 opanowują umiejętności biegłego posługiwania

Czytaj więcej »
Dwoje ludzi w biurze rozmawia po angielsku na poziomie C2

Angielski C2 jaki to poziom?

Najważniejsze informacje: 🎓 Język angielski – poziom C2 (zaawansowany) prezentują osoby biegle posługujące się językiem obcym 💼 Umiejętności na poziomie C2 umożliwiają wykonywanie złożonych zadań

Czytaj więcej »

Przetwarzamy wyłącznie Twoje dane osobowe: imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres korespondencyjny, numer NIP, firmę, adres prowadzenia działalności gospodarczej. Administratorem danych osobowych jest Iwona Róg prowadząca działalność gospodarczą pod firmą AKCENT Szkoła Języków Obcych Iwona Róg, os. Zygmunta Starego 6, 60-684 Poznań,NIP: 7780111835, REGON: 630006443, kontakt: platforma.szkola-akcent.pl. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże brak wyrażenia zgody na przetwarzanie danych uniemożliwia otrzymywanie wiadomości od nas. Dane osobowe będą przechowywane przez okres do dnia wypisania się z newslettera. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Przetwarzamy następujące dane osobowe: imię, nazwisko, adres e-mail. Administratorem danych osobowych jest Iwona Róg prowadząca działalność gospodarczą pod firmą AKCENT Szkoła Języków Obcych Iwona Róg, os. Zygmunta Starego 6, 60-684 Poznań, NIP: 7780111835, REGON: 630006443, kontakt: platforma.szkola-akcent.pl. Dane osobowe będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zapytanie skierowane przy użyciu formularza kontaktowego oraz prowadzenie ewentualnego dalszego kontaktu na Twoje życzenie. Podstawą przetwarzania danych osobowych są czynności podejmowane przez nas na Twoje żądanie przed zawarciem umowy. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże brak ich podania uniemożliwia świadczenie ww. usługi. Dane osobowe będą przechowywane przez okres roku od daty wysłania zapytania. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Przetwarzamy następujące dane osobowe: imię, nazwisko, adres e-mail. Administratorem danych osobowych jest Iwona Róg prowadząca działalność gospodarczą pod firmą AKCENT Szkoła Języków Obcych Iwona Róg, os. Zygmunta Starego 6, 60-684 Poznań, NIP: 7780111835, REGON: 630006443, kontakt: platforma.szkola-akcent.pl. Dane osobowe będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zapytanie skierowane przy użyciu formularza kontaktowego oraz prowadzenie ewentualnego dalszego kontaktu na Twoje życzenie. Podstawą przetwarzania danych osobowych są czynności podejmowane przez nas na Twoje żądanie przed zawarciem umowy. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże brak ich podania uniemożliwia świadczenie ww. usługi. Dane osobowe będą przechowywane przez okres roku od daty wysłania zapytania. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Dodałeś produkt do koszyka

Zapisz się do Newsletter'a

i otrzymuj bieżące informacje o nowościach i promocjach!

Administratorem Twoich danych osobowych jest AKCENT Szkoła Języków Obcych Iwona Róg.
Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych klikając tutaj.