Do końca lutego rabat na dobry początek nawet do 30%! 🇬🇧🚀

Wszystko, co musisz wiedzieć o poziomach znajomości języka angielskiego

Poziomy języka angielskiego

Spis treści

W poprzednim wpisie przekonywaliśmy, że samodzielna nauka języka angielskiego może przynieść bardzo zadowalające rezultaty. Szczególnie wtedy, gdy stanowi uzupełnienie kursów online lub innego rodzaju lekcji z lektorem. Dzisiaj natomiast pragniemy omówić kwestię pokrewną, niezwykle ważną dla każdej osoby poznającej język angielski. Interesują nas zatem poziomy języka, a w szczególności – poziomy znajomości języka angielskiego. Podpowiemy, jak sprawdzić poziom znajomości języka i wyjaśnimy, kiedy możemy mówić o komunikatywnej znajomości angielskiego. Tradycyjnie zachęcamy do lektury!

Skala CEFR

Opisując stopnie znajomości języka angielskiego, musimy odwołać się do jakiejś miarodajnej klasyfikacji. Jest nią z pewnością skala CEFR (Common European Framework of Reference for Languages), w wersji polskiej ESOKJ (Europejski System Opisu Kształcenia Językowego). Bez względu na to, którą forma przypadnie nam do gustu, możemy mieć pewność, że ta międzynarodowa klasyfikacja pozwoli nam precyzyjnie określić stopień znajomości języka angielskiego i na bieżąco kontrolować postępy w nauce (dzięki testom poziomującym). Oto wyszczególnione poziomy języka, które dotyczą zarówno umiejętności posługiwania się nim w mowie i piśmie, jak i słuchania ze zrozumieniem.

Poziom A1 – początkujący (beginner)

A więc poziom, od którego rozpoczyna się przygoda z nauką każdego języka obcego. Osoba, która osiągnęła ten stopień języka angielskiego, posługuje się podstawowym słownictwem związanym z życiem codziennym, jest w stanie odbyć krótką i nieskomplikowaną rozmowę w obcym języku… przy odrobinie dobrych chęci ze strony rozmówcy.

Poziom A2 – początkujący (elementary/pre-intermediate)

Znajomość języka na poziomie A2 oznacza rozwinięcie umiejętności mówienia i pisania (a także słuchania) o sprawach związanych z codziennością, pozwala czuć się pewnie w podstawowych sytuacjach komunikacyjnych.

Poziom B1 – średnio zaawansowany (intermediate)

Osiągnięcie poziomu B1 w języku angielskim jest ważnym kamieniem milowym dla osób uczących się języka. Jest to pierwszy poziom zaawansowania, który pozwala uczącym się skutecznie porozumiewać się w języku angielskim na poziomie podstawowym, rozumieć proste teksty i rozmawiać na znane tematy, z którymi regularnie spotykają się w pracy, szkole, czasie wolnym itp. Poziom B1 pozwala również na napisanie prostego, spójnego tekstu takiego jak esej czy raport.

Nauka języka angielskiego na poziomie B1 jest ważnym krokiem w opanowaniu języka. Jest to poziom, na którym opanujesz podstawową gramatykę i słownictwo języka angielskiego oraz dobrze zrozumiesz, jak używać ich w życiu codziennym.

Poziom B2 – średnio zaawansowany (upper-intermediate)

Certyfikat znajomości języka angielskiego na poziomie B2 oznacza, że dana osoba poradzi sobie w większości sytuacji komunikacyjnych podczas pobytu w kraju, w którym dominuje poznawany język. Potrafi tworzyć coraz bardziej złożone i bogate w słownictwo wypowiedzi na różne tematy. B2 to również odpowiedź na pytanie, jaki to poziom First Certificate in English!

Poziom C1 – zaawansowany (advanced)

C1 – jaki to poziom? Taki, na którym kursant może posługiwać się językiem nie tylko w sprawach związanych z codziennością, ale też tworzyć barwne wypowiedzi dotyczące zagadnień specjalistycznych, czy też abstrakcyjnych. Potrafi dostosować język do określonej sytuacji, rozumie i komentuje doniesienia medialne, teksty kultury, publicystykę czy publikacje naukowe z bliskiej mu dziedziny.

Poziom C2 – biegły (proficiency)

Poziom znajomości języka angielskiego C2 oznacza, że jego użytkownik jest w stanie płynnie mówić, bezbłędnie pisać i słuchać ze zrozumieniem na dosłownie każdy temat. Biegłość w posługiwaniu się językiem obcym nie odbiega od tej właściwej dla jego rodzimych użytkowników. Niektórzy twierdzą, że na poziomie znajomości języka C2 zaczyna się w nim myśleć!

Poziomy przejściowe

Oprócz wymienionych już podstawowych stopni znajomości języka angielskiego wyróżniamy także stopnie pośrednie, czyli A2+, B1+ oraz B2+. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Poziom A2+

Poziom języka A2+ to pomost między poziomem początkującym a średnio zaawansowanym, etap przejściowy w nauce języka, podczas którego kursant ze znajomością języka angielskiego na poziomie A2 jest coraz bliżej osiągnięcia wyższego poziomy kompetencji lingwistycznych!

Poziom B1+

Poziom znajomości języka B1+ oznacza, że kursant znajduje się już bardzo blisko półmetka na drodze do osiągnięcia biegłości w języku angielskim. Tylko szczegóły dzielą go od wejścia na „pełnoprawny” poziom średnio zaawansowany, czyli poziom intermediate!

Poziom B2+

Znajomość języka angielskiego na poziomie B2+ świadczy o tym, że daną osobę naprawdę niewiele dzieli od zdobycia kompetencji lingwistycznych na poziomie zaawansowanym, a zatem już niebawem będzie mogła tworzyć złożone wypowiedzi na prawie każdy temat!

 

Test poziomujący z języka angielskiego – sprawdź swój poziom!

Bez względu na to, jak wysoko oceniamy swoją biegłość językową, jeśli chcemy upewnić się, jaki poziom języka angielskiego reprezentujemy, nieodzowny okaże się test poziomujący angielski, np. test z angielskiego online. Oczywiście gdy chcemy mieć całkowitą pewność co do jego miarodajności, powinniśmy zdecydować się na test określający poziom znajomości języka przygotowany przez szkołę językową, taką jak Akcent!

Często zadawane pytania

A teraz postaramy się udzielić odpowiedzi na najczęstsze pytania związana z poziomami znajomości języka.

Ile czasu potrzeba na przejście z jednego poziomu na drugi?

Moglibyśmy udzielić odpowiedzi dość wymijającej i powiedzieć, że wszystko zależy od predyspozycji kursanta, metody nauczania i jego zaangażowania w naukę. Na szczęście możemy też odwołać się do liczb. Zdaniem Cambridge opanowanie poziomu A1 wymaga około 100 godzin, A2 – około 200, B1 do 400, B2 natomiast – nawet 600. Aby poznać angielski na poziomie językowym C1, powinniśmy poświęcić nauce nawet 800 godzin. 1200 godzin potrzebujemy, aby wejść na poziom C2!

Czym różni się poziom B2 od C1?

B2 to poziom upper-intermediate, a zatem wyższy średnio zaawansowany. C1 natomiast – advanced, czyli  co tłumaczymy  jako „zaawansowany”. Osoba na poziomie C1 powinna radzić sobie w operowaniu językiem nie tylko w sytuacjach codziennych, ale też operować zaawansowanym słownictwem i gramatyką niezbędnymi m.in. w pracy z obcokrajowcami czy na uczelni.

Czy B2 to wysoki poziom?

To poziom wyższy średnio zaawansowany, a więc taki, na którym bez problemu poradzimy sobie w większości sytuacji komunikacyjnych. Certyfikat znajomości języka angielskiego na poziomie B2 oznacza zatem, że radzimy sobie nieźle w słuchaniu, mówieniu i pisaniu w języku angielskim, jednak do poziomu wysokiego, czyli zaawansowanego, jeszcze długa droga!

Jaki poziom jest wyższy – B1 czy B2?

B2. Znajomość języka angielskiego oznacza, że jesteśmy „w pełni” średnio zaawansowani, a zatem od wejścia na poziom B1 zdążyliśmy poświęcić około 200 godzin na szlifowanie umiejętności językowych!

Czy C1 to wysoki poziom?

Owszem. Opanowanie języka na poziomie C1 wymaga nie tylko około 800 godzin uczciwej nauki, ale też osłuchania i obycia z żywym językiem. Nie bez powodu poziom C1 zaliczamy do grupy zaawansowanych!

Czym różni się C1 od C2?

O ile zarówno C1, jak i C2 nazywamy zaawansowanymi poziomami znajomości języka, o tyle to poziom C2 świadczy o prawdziwej płynności i naturalności wypowiadania się w nim na każdy, nawet trudny, temat, a także o umiejętności dostosowania stylu wypowiedzi do kontekstu czy sytuacji komunikacyjnej. To poziom prawdziwych profesjonalistów!

Na jakim poziomie językowym jest matura?

W 2022 każdy uczeń przystępujący do podstawowej matury z języka angielskiego powinien znać język Szekspira na poziomie A2 w mowie i piśmie oraz na poziomie B1 w rozumieniu ze słuchu. Matura rozszerzona wymaga natomiast biegłości językowej na poziomie B1 w mowie i piśmie oraz B2 odnośnie do rozumienia czytanego i wysłuchiwanego tekstu.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy  wszelkie wątpliwości związane ze poziomami znajomości języka angielskiego. Jeśli pragniesz powtórzyć swoją wiedzę lub wznieść się na wyższy poziom biegłości lingwistycznej, zachęcamy do kontaktu ze SJO Akcent. Przygotujemy dla Ciebie test znajomości angielskiego, dzięki któremu będziemy w stanie wybrać kurs precyzyjnie dostosowany do Twoich potrzeb i oczekiwań. Do usłyszenia!

Dziewczynka uczy się angielskiego na poziomie a2

Angielski A2 jaki to poziom?

Najważniejsze informacje: 📚 Angielski A2 jaki to poziom? – jest to podstawowa znajomość języka angielskiego 🌍 System CEFR definiuje i opisuje różne poziomy znajomości języka

Czytaj więcej »
Chłopiec uczy się angielskiego na poziomie a1

Angielski A1 jaki to poziom?

Najważniejsze informacje: 📚 Angielski A1 to podstawowy poziom znajomości języka angielskiego 🌐 Europejski System Opisu Kształcenia Językowego definiuje 6 poziomów znajomości języka 💬 Poziom A1

Czytaj więcej »
Dwoje ludzi rozmawia po angielsku na poziomie C1 w nowoczesnej firmie

Angielski C1 jaki to poziom?

Najważniejsze informacje: 📘 Angielski C1 jaki to poziom? – jest to zaawansowany etap nauki języka 💼 Uczący się na poziomie C1 opanowują umiejętności biegłego posługiwania

Czytaj więcej »
Dwoje ludzi w biurze rozmawia po angielsku na poziomie C2

Angielski C2 jaki to poziom?

Najważniejsze informacje: 🎓 Język angielski – poziom C2 (zaawansowany) prezentują osoby biegle posługujące się językiem obcym 💼 Umiejętności na poziomie C2 umożliwiają wykonywanie złożonych zadań

Czytaj więcej »

Przetwarzamy wyłącznie Twoje dane osobowe: imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres korespondencyjny, numer NIP, firmę, adres prowadzenia działalności gospodarczej. Administratorem danych osobowych jest Iwona Róg prowadząca działalność gospodarczą pod firmą AKCENT Szkoła Języków Obcych Iwona Róg, os. Zygmunta Starego 6, 60-684 Poznań,NIP: 7780111835, REGON: 630006443, kontakt: platforma.szkola-akcent.pl. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże brak wyrażenia zgody na przetwarzanie danych uniemożliwia otrzymywanie wiadomości od nas. Dane osobowe będą przechowywane przez okres do dnia wypisania się z newslettera. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Przetwarzamy następujące dane osobowe: imię, nazwisko, adres e-mail. Administratorem danych osobowych jest Iwona Róg prowadząca działalność gospodarczą pod firmą AKCENT Szkoła Języków Obcych Iwona Róg, os. Zygmunta Starego 6, 60-684 Poznań, NIP: 7780111835, REGON: 630006443, kontakt: platforma.szkola-akcent.pl. Dane osobowe będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zapytanie skierowane przy użyciu formularza kontaktowego oraz prowadzenie ewentualnego dalszego kontaktu na Twoje życzenie. Podstawą przetwarzania danych osobowych są czynności podejmowane przez nas na Twoje żądanie przed zawarciem umowy. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże brak ich podania uniemożliwia świadczenie ww. usługi. Dane osobowe będą przechowywane przez okres roku od daty wysłania zapytania. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Przetwarzamy następujące dane osobowe: imię, nazwisko, adres e-mail. Administratorem danych osobowych jest Iwona Róg prowadząca działalność gospodarczą pod firmą AKCENT Szkoła Języków Obcych Iwona Róg, os. Zygmunta Starego 6, 60-684 Poznań, NIP: 7780111835, REGON: 630006443, kontakt: platforma.szkola-akcent.pl. Dane osobowe będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zapytanie skierowane przy użyciu formularza kontaktowego oraz prowadzenie ewentualnego dalszego kontaktu na Twoje życzenie. Podstawą przetwarzania danych osobowych są czynności podejmowane przez nas na Twoje żądanie przed zawarciem umowy. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże brak ich podania uniemożliwia świadczenie ww. usługi. Dane osobowe będą przechowywane przez okres roku od daty wysłania zapytania. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Dodałeś produkt do koszyka

Zapisz się do Newsletter'a

i otrzymuj bieżące informacje o nowościach i promocjach!

Administratorem Twoich danych osobowych jest AKCENT Szkoła Języków Obcych Iwona Róg.
Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych klikając tutaj.